CHRISTIAN ACADEMY IN JAPAN
Christian
Academy
in Japan
CAJ Athletic Scores and Records — 2023-2024

High School Boys' Soccer

Coaches

Charles Smoker (head) and Steven Yu (assistant)

Record

Varsity: 1-0

Game Schedule

2/17 vs. Columbia
  • Varsity wins 5-3
3/5 vs. Yokota
3/7 at Kinnick
3/11 at YIS
3/13 at St. Maur
3/20 at Zama
3/22 vs. Kinnick
4/2 at Kinnick
4/6 vs. St. Maur
4/16 vs. Zama
4/20 vs. YIS
4/23 at Yokota
4/29-5/1 at Iwakuni for Division II Far East Tournament

High School Girls' Soccer

Coach

Caleb Cummings

Record

Varsity: 0-1

Game Schedule

2/22 vs. Kinnick
  • Varsity loses 9-0
3/5 vs. Yokota
3/7 vs. Seisen
3/11 vs. ISSH
3/13 vs. KiST (JV only)
3/15 at YIS
3/19 at Kinnick
3/21 vs. Zama
4/2 vs. ASIJ
4/6 vs. St. Maur
4/10 vs. Seisen
4/12 vs. Kubasaki
4/13 at ASIJ vs. Kadena
4/16 at Zama
4/18 vs. ISSH
4/23 at Yokota
4/29-5/1 at Misawa for Division II Far East Tournament

High School Track and Field

Coaches

Victor Eby (head), Frank Taylor (assistant), and Morris Yaegashi (assistant)

Meet Schedule

2/24 at Yokota
3/9 at Yokota
3/16 at Zama
4/3 at Yokota
4/6 at Yokota
4/13 at Yokota for HS Track Finals
5/2-5/3 at Yokota for Far East Championships

Middle School Track and Field

Coaches

Victor Eby (head), Frank Taylor (assistant), and Morris Yaegashi (assistant)

Meet Schedule

2/24 at Yokota
3/2 at CAJ
3/9 at Yokota
3/16 at Zama
4/6 at Yokota
4/23 at Ajinomoto for MS Track Finals

Middle School Girls' Basketball

Coaches

Lisa Cummings (A Team), Bethany Hettinger (B Team), and Jamie Matsuoka (C Team)

Record

A Team: 0-0
B Team: 0-0
C Team: 0-0

Game Schedule

3/2 vs. Aoba (A Team only)
3/9 vs. Seisen
3/18 vs. KIST (A/B Teams only)
4/3 vs. TIS (A/B Teams only)
4/6 at ASIJ
4/9 at YIS (A/B Teams only)
4/13 at St. Maur
4/18 vs. BST (A/B Teams only)
4/20 vs. NIS
4/27 at ISSH
5/4 at ISSH for A Team Finals

High School Boys' Basketball

Coaches

Caleb Cummings (varsity) and Charles Smoker (JV)

Records

Varsity: 3-19 (2-9 in league play), 8th Place in Division II Far East Tournament
JV: 1-12 (1-11 in league play)

Game Schedule

11/21 vs. Yokota
  • JV loses 57-29
  • Varsity loses 66-41
11/25 vs. St. Maur
  • JV loses 36-32
  • Varsity wins 60-55
11/28 vs. Zama
  • JV loses 45-34
  • Varsity loses 56-54
12/2 at YIS
  • JV loses 39-30
  • Varsity loses 60-34
  • 12/6 vs. St. Mary's
  • JV loses 78-26
  • Varsity loses 93-29
12/7 at Yokota
  • JV loses 52-17
  • Varsity loses 55-37
12/12 vs. ASIJ
  • JV loses 55-31
  • Varsity loses 52-41
1/6 vs. Alumni
  • JV loses 49-29
  • Varsity wins 59-57 (overtime)
1/10 at ASIJ
  • JV loses 61-16
  • Varsity loses 55-34
1/15 at St. Mary's
  • JV loses 70-23
  • Varsity loses 73-43
1/18-20 at ASIJ for Kanto Classic (varsity only)
  • Varsity loses 53-23 against Father Duenas on Day 1 Pool Play
  • Varsity loses 32-25 against Kubasaki on Day 2 Pool Play
  • Varsity loses 47-28 against Yokota and loses 45-27 against Chadwick in consolation bracket play
1/23 at KIST (JV only)
  • JV wins 29-25
1/24 vs. BST (varsity only)
  • Varsity wins 41-36
1/26 at Kinnick
  • JV loses 62-19
  • Varsity loses 94-31
1/29-31 at Zama for Division II Far East Tournament
  • Varsity loses 69-51 against Daegu, loses 53-47 against Edgren, loses 49-19 against Yokota on Day 1 Pool Play
  • Varsity loses 40-20 against EJ King on Day 2 Pool Play, wins 44-42 against Osan on Day 2 Bracket Play
  • Varsity loses 61-34 against EJ King and loses 46-42 against Osan on Day 3 Bracket Play to finish 8th place
2/1 vs. TIS (JV only)
  • JV loses 34-25
2/3 at Kinnick for Kanto Plains JV Tournament
  • JV loses 26-21 against YIS

High School Girls' Basketball

Coaches

Jared Johnson (varsity) and Abby Walker (JV)

Records

Varsity: 11-11 (7-5 in league play), 5th Place in Division II Far East Tournament
JV: 11-3 (10-2 in league play)

Game Schedule

11/22 at St. Maur
  • JV wins 34-12
  • Varsity wins 49-24
11/25 at ISSH
  • JV wins 20-8
  • Varsity wins 41-33
11/28 at Zama
  • JV wins 33-29
  • Varsity loses 35-33
12/2 at YIS
  • JV wins 14-12
  • Varsity wins 53-36
12/6 at Yokota
  • JV wins 26-13
  • Varsity loses 37-23
12/7 vs. Seisen
  • JV wins 26-15
  • Varsity wins 62-29
12/12 at ASIJ
  • JV loses 34-31 (overtime)
  • Varsity loses 50-29
12/14 vs. Zama
  • JV wins 38-13
  • Varsity wins 43-41 (overtime)
1/6 vs. Alumni (varsity only)
  • Varsity loses 52-28
1/9 vs. Kinnick
  • JV loses 18-8
  • Varsity loses 56-27
1/12 vs. ISSH (varsity only)
  • Varsity wins 46-17
1/15 at Seisen
  • JV wins 36-18
  • Varsity wins 33-32
1/18-20 at ASIJ for Kanto Classic Tournament (varsity only)
  • Varsity loses 38-26 against AOLG and loses 27-7 against Kinnick on Day 1 Pool Play
  • Varsity loses 21-19 against International School of Bangkok and wins 32-12 against ISSH in consolation bracket play
1/23 at KIST (JV only)
  • JV wins 18-16
1/25 vs. ASIJ
  • JV wins 30-20
  • Varsity loses 43-36
1/29-31 at Yokota for Division II Far East Tournament
  • Varsity loses 51-35 against Daegu and loses 28-26 against MC Perry on Day 1 Pool Play
  • Varsity wins 36-28 against Zama on Day 2 Pool Play, loses 47-46 against EJ King on Day 2 Bracket Play
  • Varsity wins 39-32 against Osan and wins 46-27 against MC Perry on Day 3 Bracket Play to finish 5th place
2/3 at ISSH for Kanto Plains JV Tournament
  • JV wins 15-13 against Seisen, loses 18-16 against YIS to place 3rd/4th

High School Wrestling

Coaches

Morris Yaegashi (head) and Tyrone Fambro (assistant)

Record

0-3

Match Schedule

12/2 at home for CAJ Wrestling Invite
  • CAJ places 4th out of 10 teams (3rd place for Leaf, 3rd place for Momoka, 2nd place for Timon, 3rd place for Kono, 1st place for Xavier, 3rd place for Tyler, 1st place for Sejun
12/9 at Zama Tournament
  • 1st Place for Risu, Sewon, Xavier, 2nd Place for Leaf, Timon, Kono, Taizo, Tyler, and Sejun
1/13 at Kinnick for Beast of the East Tournament
  • 2nd Place for Risu and Kono
1/16 vs. Kinnick
  • CAJ loses 41-18- wins for Timon (fall), Taizo (tech fall), Xavier (tech fall), Sejun (fall)
1/20 at St. Mary's vs. ASIJ and St. Mary's
  • CAJ loses 37-18 against St. Mary's- wins for Kono (tech fall), Xavier (tech fall), Sejun (forfeit), Minwoo (forfeit)
  • CAJ loses 42-15 against ASIJ- wins for Leaf (decision), Xavier (tech fall), Sejun (decision), Minwoo (fall)
1/23 at CAJ for Kanto Finals
  • CAJ places 4th out of 6 teams- top-3 placings for Leaf (2nd), Risu (2nd), Momoka (3rd in girls' division), Timon (2nd), Xavier (2nd), Minwoo (3rd)
  • 1/27 at ASIJ for JV Wrestling Finals
  • Top-3 placings for James (1st), Keiya (1st), Johaan (2nd), YunByeong (2nd), Jamie (3rd)
1/29 at Kinnick for Far East Wrestling Tournament
  • Top-3 placings for Xavier (2nd), Kono (3rd), and Timon (3rd)
  • CAJ places 2nd in Division II Dual Meet Tournament

High School Field Hockey

Coaches

Victor Eby (head) and Katie Roberts (assistant)

Records

Varsity: 1-5
JV: 1-0-1

Game Schedule

12/12 at ASIJ
  • Varsity loses 6-1
  • JV ties 0-0
12/16 vs. Alumni
1/6 vs. Alumni

1/13 at ASIJ vs. ASIJ/HKIS (varsity only)
  • Varsity loses 1-0 against ASIJ, loses 1-0 against HKIS, wins 1-0 against HKIS
1/20 vs. ASIJ
  • Varsity loses 2-1
1/27 vs. Sophia University mixed scrimmage
2/3 at CAJ for Kanto Varsity Finals
  • Varsity loses 3-1 against ASIJ
  • JV wins 4-1 against JV

Middle School Boys' Basketball

Coaches

Caleb Cummings (A Team), Heath Hubbard (B Team), and Davy Millard (C Team)

Records

A Team: 8-3
B Team: 5-4
C Team: 4-3

Game Schedule

11/18 at YIS
  • A Team wins 60-57
  • B Team wins 39-21
  • C Team loses 17-16
11/25 vs. St. Mary's
  • A Team wins 42-28
  • B Team wins 53-26
  • C Team loses 29-18
11/29 vs. TIS (A/B Teams only)
  • A Team wins 37-26
  • B Team loses 29-25
12/2 at St. Maur
  • A Team wins 54-14
  • B Team loses 35-16
  • C Team wins 27-22
12/9 at ASIJ
  • A Team loses 59-43
  • B Team loses 29-20
  • C Team wins 15-12 and loses 30-13
1/13 vs. NIS
  • A Team wins 52-35
  • B Team wins 34-26
  • C Team wins 24-19
1/27 vs. BST (A/B Teams only)
  • A Team loses 39-36
  • B Team wins 36-26
2/3 vs. Aoba (A Team) and ASIJ (B and C Team)
  • A Team wins 43-25
  • B Team loses 34-29
  • C Team wins 26-14
2/7 at KIST (A/B Teams only)
  • A Team wins 53-2
  • B Team wins 29-10
2/10 at CAJ for A Team Tournament
  • A Team loses 37-33 against St. Mary's in semifinal, wins 42-27 against YIS for 3rd place

Middle School Wrestling

Coaches

Morris Yaegashi (head) and Tyrone Fambro (assistant)

Match Schedule

12/2 at home for CAJ Wrestling Invite
  • Gideon and Frankie place 3rd in their brackets
12/9 at Zama Tournament
  • Gideon finishes 3-0 in his weight class
1/27 at ASIJ Tournament
  • Top-3 placings for Corban (1st), Frankie (2nd), Dohyun (2nd)

Middle School Girls' Soccer

Coaches

David Mawhinney (head) and Bethany Hettinger (assistant)

Records

A Team: 6-4
B Team: 0-7-2

Game Schedule

11/25 vs. Seisen
  • A Team loses 4-0
  • B Team loses 2-1
12/2 vs. TIS
  • A Team loses 4-1
  • B Team loses 6-0
12/9 vs. ISSH
  • A Team loses 2-0
  • B Team loses 3-0
1/13 vs. ASIJ and NIS
  • A Team wins 1-0 against NIS and loses 3-0 against ASIJ
  • B Team loses 2-0 against NIS and ties 0-0 against ASIJ
1/20 at YIS vs. YIS and St. Maur (A Team only)
  • A Team wins 3-2 against YIS
  • A Team wins 3-0 against St. Maur
1/27 vs. BST (A Team only)
  • A Team wins 3-2
2/3 at YIS for B Team Jamboree
  • B Team loses 4-0 against TIS, loses 2-0 against ISSH, loses 1-0 against YIS, ties 0-0 against Seisen
2/10 at ASIJ for A Team Tournament
  • A Team wins 8-0 against St. Maur, wins 0-0 (3-1 in penalty kicks) against YIS to place 6th

High School Boys' Volleyball

Coaches

Evan Easom (head) and Jo Yozawa (assistant)

Record

Varsity: 10-7, 2nd Place at Varsity Kanto Tournament
JV: 11-3, 1st Place at JV Tournament

Player Awards

J- Team MVP, Kanto League All-Star
Chris- Kanto League All-Star, Yujo All-Star

Game Schedule

9/2 vs. German school (varsity only)
  • Varsity wins 3-1 (25-21, 25-11, 22-25, 25-20)
9/5 at St. Mary's
  • Varsity loses 3-1 (23-25, 19-25, 25-22, 15-25)
  • JV wins 2-0 (25-20, 25-17)
9/9 at YIS
  • Varsity wins 3-1 (16-25, 25-15, 25-10, 25-23)
  • JV loses 2-0 (22-25, 20-25)
  • 9/12 vs. ASIJ
  • Varsity wins 3-2 (22-25, 25-22, 22-25, 29-27, 16-14)
  • JV wins 2-0 (25-19, 25-14)
9/14 vs. St. Mary's
  • Varsity wins 3-1 (26-24, 25-20, 21-25, 25-17)
  • JV wins 2-1 (20-25, 26-24, 18-16)
9/21 at Columbia
  • Varsity wins 3-0 (25-18, 25-21, 25-19)
  • JV wins 2-0 (25-7, 25-23)
10/5-7 at ASIJ for Yujo Tournament (varsity only)
  • Varsity wins 2-0 (25-21, 25-20) vs. Kadena Shogun club, loses 2-0 (20-25, 21-25) vs. Chadwick on Day 1 Pool Play
  • Varsity loses 2-0 (16-25, 23-25) vs. ASIJ on Day 2 Pool Play
  • Varsity loses 2-1 (19-25, 25-22, 12-15) vs. UWCD, wins 2-0 (25-22, 25-20) vs. YIS on Day 3 Bracket Play
10/6 at YIS (JV only)
  • JV wins 2-1 (30-28, 20-25, 15-12)
10/10 at ASIJ
  • Varsity loses 3-1
  • JV loses 2-0
10/13 at St. Maur (JV only)
  • JV loses 2-0 (17-25, 22-25)
10/26 vs. KIST (varsity only)
  • Varsity wins 3-1 (25-17, 25-22, 21-25, 25-22)
10/28 at YIS for Varsity Volleyball Finals
  • Varsity wins 2-0 (25-21, 25-17) against BST to advance to the championship game, loses 2-0 (22-25, 14-25) against ASIJ to place 2nd
11/1 vs. BST
  • Varsity wins 2-0 (25-22, 25-19)
  • JV wins 2-1 (25-13, 19-25, 15-9)
11/3 vs. YIS (varsity only) for Senior Night
  • Varsity loses 3-1 (23-25, 25-20, 25-27, 24-26)
11/4 at CAJ for JV Volleyball Finals
  • JV wins against St. Maur, wins 2-1 (20-25, 25-15, 18-16) against St. Mary's

High School Girls' Volleyball

Coaches

Lisa Cummings (head) and Haruka Akashi (assistant)

Record

Varsity: 9-15, 5th Place at D2 Far East Tournament
JV: 14-2, 2nd Place at Kanto Plains Tournament

Player Awards

Erica- Team MVP, Kanto League All-Star, Yujo All-Star
Kee- Far East All-Star

Game Schedule

9/5 vs. Zama
  • Varsity loses 3-1 (25-19, 8-25, 13-25, 20-25)
  • JV loses 2-1 (25-13, 19-25, 14-16)
9/9 at ASIJ
  • Varsity loses 3-0 (21-25, 16-25, 14-25)
  • JV wins 2-1 (13-25, 25-14, 15-13)
9/12 at St. Maur
  • Varsity loses 3-0 (15-25, 24-26, 13-25)
  • JV wins 2-0 (25-16, 25-16)
  • 9/15 at Seisen
  • Varsity loses 3-0 (21-25, 18-25, 18-25)
  • JV wins 2-1 (23-25, 25-19, 15-11)
9/16 vs. Kinnick
  • Varsity loses 3-1 (23-25, 25-17, 22-25, 11-25)
  • JV wins 2-0 (25-19, 25-19)
9/19 at ISSH
  • Varsity wins 3-1 (25-11, 24-26, 25-12, 25-12)
  • JV wins 2-0 (25-18, 25-10)
9/21 vs. ISSH (varsity only)
  • Varsity wins 3-0 (25-20, 25-22, 25-16)
9/25 vs. KIST (JV only)
  • JV wins 2-0 (25-11, 25-20)
10/3 at Zama
  • Varsity loses 3-0 (21-25, 13-25, 20-25)
  • JV wins 2-1 (21-25, 25-22, 15-6)
10/5-7 at ASIJ for Yujo Tournament (varsity only)
  • Varsity wins 2-0 (25-19, 25-17) vs. Seoul Foreign and loses 2-0 (11-25, 18-25) vs. Kubasaki on Day 1 Pool Play
  • Varsity loses 2-0 (20-25, 10-25) vs. Kadena, loses 2-1 (25-23, 25-27, 10-15) vs. UWC in Day 2 friendly matches
  • Varsity loses 2-0 (16-25, 22-25) vs. Seisen, loses 2-0 (20-25, 13-25) vs. ASIJ in Day 3 Bracket Play
10/6 at YIS (JV only)
  • JV wins 2-1 (23-25, 27-25, 15-7)
10/10 vs. ASIJ
  • Varsity loses 3-0 (19-25, 24-26, 14-25)
  • JV wins 2-1 (17-25, 25-14, 15-13)
10/11 at Seisen
  • Varsity loses 3-2 (25-12, 25-15, 21-25, 14-25, 12-15)
  • JV wins 2-0 (25-19, 26-24)
10/13 vs. Yokota
  • Varsity loses 3-1 (24-26, 26-24, 23-25, 23-25)
  • JV wins 2-0 (25-16, 25-21)
10/22-25 at Yokota for D2 Far East Tournament
  • Varsity wins 2-1 (23-25, 25-11, 15-9) vs. Zama and wins 2-0 (25-12, 25-22) vs. Daegu on Day 1 Pool Play
  • Varsity loses 2-0 (18-25, 11-25) vs. MC Perry, wins 2-0 (28-26, 25-10) vs. OCSI on Day 2 Pool Play, loses 3-0 (22-25, 20-25, 16-25) vs. Yokota on Day 2 Bracket Play
  • Varsity wins 3-1 (25-13, 22-25, 25-8, 25-8) vs. Daegu, wins 3-2 (22-25, 15-25, 25-17, 25-19, 15-5) vs. MC Perry on Day 3 consolation bracket play to place 5th in tournament
10/24 vs. Columbia (JV only)
  • JV wins 2-1 (25-10, 23-25, 15-11)
10/28 at YIS for JV Volleyball Tournament
  • JV wins 2-0 (25-15, 25-12) vs. St. Maur, wins 2-0 (25-14, 25-18) vs. Kinnick, loses 2-1 (25-13, 18-25, 13-15) against ASIJ to place 2nd
11/3 vs. YIS (varsity only)
  • Varsity wins 3-0 (25-21, 27-25, 25-15)

High School Girls' Tennis

Coaches

Victor Yang (head) and Morris Yaegashi (assistant)

Record

Varsity: 4-4
JV: 0-5

Game Schedule

9/6 at Zama (varsity only)
  • Varsity wins 4-1 (wins for SooMin at 1st singles, Kalista at 2nd singles, Ashlie/Rebecca at 1st doubles, and Agyeol/Audrey at 2nd doubles)
9/14 vs. ASIJ (JV) and at ASIJ (varsity)
  • Varsity loses 5-0
  • JV loses 5-0
9/19 vs. ISSH (varsity) and at ISSH (JV)
  • Varsity loses 3-2 (wins for SooMin at 1st singles, Ashlie/Jahnavi at 1st doubles)
  • JV loses 5-0
9/20 vs. Seisen (JV only)
  • JV loses 5-0
10/5 vs. Yokota (varsity only)
  • Varsity wins 4-1 (wins for SooMin at 1st singles, Kalista at 3rd singles, Ashlie/Rebecca at 1st doubles)
10/10-11 at ASIJ for Kanto Finals (varsity only)
  • No CAJ players place in the top eight of their bracket
10/14 vs. Kinnick
  • Varsity wins 3-2 (contested wins for SooMin at 1st singles, Ashlie/Rebecca at 1st doubles
10/23 vs. Seisen (varsity only)
  • Varsity loses 3-2 (wins for SooMin at 1st singles, Ashlie/Rebecca at 1st doubles)
10/24 vs. KIST (exhibition)
  • Varsity wins 4-1 (wins for SooMin at 1st singles, Janhavi at 1st singles, Ashlie/Rebecca at 1st doubles, Audrey/Agyeol at 2nd doubles)
10/27 at YIS
  • Varsity loses 4-1 (win for Ashlie/Rebecca at 1st doubles)
  • JV loses 5-0
11/2 vs. Seisen (JV only)
  • JV loses 5-0
11/4 at ISSH for JV Finals
  • Lala earns top-eight spot in singles bracket

High School Boys' Tennis

Coaches

Caleb Cummings (head) and Luke Cummings (assistant)

Record

Varsity: 4-3
JV: 0-2

Game Schedule

9/2 vs. St. Mary's (varsity) and at St. Mary's (JV)
  • Varsity loses 5-0
  • JV loses 5-0
9/6 at Zama (varsity only)
  • Varsity wins 5-0 (wins for Joe at 1st singles, Eastin at 2nd singles, Takatoshi at 3rd singles, Ray/Leon at 1st doubles, Minwoo/Casey at 2nd doubles)
9/14 vs. ASIJ (JV) and at ASIJ (varsity)
  • Varsity loses 3-2 (wins for Joe at 1st singles, Eastin at 2nd singles)
  • JV loses 5-0
10/5 vs. Yokota (varsity only)
  • Varsity wins 4-1 (wins for Eastin at 2nd singles, Takatoshi at 3rd singles, Ray/Minwoo at 1st doubles, Shin/Casey at 2nd doubles)
10/6 vs. KIST (varsity only)
  • Varsity wins 5-0 (wins for Joe at 1st singles, Eastin at 2nd singles, Takatoshi at 3rd singles, Ray/Minwoo at 1st doubles, Shin/Casey at 2nd doubles)
10/10-11 at ASIJ for Kanto Finals (varsity only)
  • No CAJ players place in the top eight of their bracket
10/14 vs. Kinnick
  • Varsity loses 3-2 (wins for Leon at 2nd singles, Ray at 3rd singles)
10/27 vs. YIS (varsity only)
  • Varsity wins 4-1 (wins for Takatoshi at 2nd singles, Joe/Ray at 1st doubles, Casey/Shin at 2nd doubles)
11/4 at ASIJ for JV Finals
  • No CAJ players place in the top eight of their bracket

High School Cross Country

Coaches

Nate Rudd (head) and Jared Johnson (assistant)

Record

Girls: 0-5
Boys: 0-8

Player Awards

Simon- Boys' Team MVP, Kanto League All-Star, API All-Star
Chaitra- Girls' Team MVP, Boys' Kanto League All-Star, API All-Star

Game Schedule

9/2 at Tama Hills (Results)
9/9 at Tama Hills (Results)
  • Boys lose by forfeit to YIS, Zama, and Yokota
9/16 at Ikego (Results)
  • Boys lose by forfeit to ASIJ and St. Mary's
  • Girls lose by forfeit to ASIJ and Seisen
  • Boys lose by forfeit to Kinnick
  • Girls lose by forfeit to Kinnick
9/30 at Tama Hills (Results)
  • Boys lose by forfeit to KIST and St. Maur
  • Girls lose by forfeit to St. Maur
10/14 at Tama Hills (Results)
  • Girls lose by forfeit to ISSH
  • 10/20-21 at API in Guam (Results)
  • Simon places 5th in HS boys' race, Chaitra places 5th in HS girls' race
10/28 at Tama Hills for Kanto Finals (Results)
  • Simon places 3rd in Kanto Plains, Chaitra places 6th in Kanto Plains

Middle School Cross Country

Coaches

Nate Rudd (head) and Jared Johnson (assistant)

Record

Girls: 8-3
Boys: 6-4

Game Schedule

9/2 at Tama Hills (Results)
9/9 at Tama Hills (Results)
  • Boys win by forfeit against Yokota, lose 20-40 against YIS
  • Girls win by forfeit against YIS and Zama, win 20-39 against Yokota
9/16 at Ikego (Results)
  • Boys win by forfeit against ASIJ and NIS, win 27-29 against TIS, lose 20-41 against St. Mary's
  • Girls win by forfeit against TIS, NIS, and ASIJ, lose 22-34 against Seisen
  • Boys lose by forfeit against Yokosuka
  • Girls lose 15-49 against Yokosuka
9/30 at Tama Hills (Results)
  • Boys win 26-31 against KIST and lose 18-43 against St. Maur
  • Girls lose by forfeit against KIST
10/14 at Tama Hills (Results)
  • Girls lose 23-33 against ISSH
10/28 at Tama Hills for Kanto Finals (Results)
  • Girls win by forfeit, Girls place 5th out of 12 teams, Boys place 6th out of 11 teams
  • Nathan places 8th and Luke places 9th for boys, Karin places 14th for girls

Middle School Girls' Volleyball

Coaches

Ashley Nakamura (A Team), Katie Roberts (B Team), and Jamie Matsuoka (C Team)

Record

A Team: 5-6
B Team: 1-8
C Team: 3-1

Game Schedule

9/9 vs. Aoba (A and B Teams only)
  • A Team wins 2-0 (25-14, 25-11)
  • B Team loses 2-0
9/15 vs. KIST (A and B Teams only)
  • A Team wins 2-0 (15-12, 15-10)
  • B Team wins 2-1 (17-15, 10-15, 15-9)
9/22 vs. ASIJ and NIS (A and B Teams only)
  • A Team loses 2-0 against ASIJ (22-25, 15-25) and loses 2-0 against NIS (10-25, 12-25)
  • B Team loses 2-0 against ASIJ (10-25, 12-25) and loses 2-0 against NIS (20-25, 18-25)
  • C Team plays in unofficial jamboree against teams from ISSH, ASIJ, and NIS
10/7 vs. St. Maur and YIS
  • A Team wins 2-1 vs. St. Maur (25-21, 24-26, 15-7) and loses 2-0 vs. YIS (19-25, 15-25)
  • B Team loses 2-0 vs. St. Maur and loses 2-0 vs. YIS
  • C Team wins 2-1 vs. St. Maur and wins 2-1 vs. YIS
10/14 vs. ISSH
  • A Team wins 2-1
  • B Team loses 2-0
  • C Team loses 2-1
10/28 vs. TIS (A and B Teams only)
  • A Team loses 2-1 (17-25, 25-23, 13-15)
  • B Team loses 2-0 (25-27, 19-25)
  • C Team wins 2-1 (25-18, 25-22)
10/28 vs. BST (A and B Teams only)
  • A Team wins 2-1
  • B Team loses 2-0 (21-25, 17-25)
11/4 at ASIJ for A Team Tournament
  • A Team loses 2-1 vs. Aoba and loses 2-1 vs. ISSH

Middle School Boys' Soccer

Coaches

Luis Ramirez (A Team), Charles Smoker (B Team), and Jay Greer (assistant)

Record

A Team: 5-5-1
B Team: 2-2-2
C Team: 3-1

Game Schedule

9/9 at St. Mary's
  • A Team loses 8-4
  • B Team loses 6-1
  • C Team wins 1-0
9/13 vs. Aoba (A Team only)
  • A Team loses 3-2
9/16 at Nagasawa vs. BST
  • A Team wins 3-1
  • B Team ties 3-3
9/23 at ASIJ
  • A Team ties 2-2
  • B Team loses 1-0
9/30 vs. NIS
  • A Team wins 9-0
  • B Team wins 4-3
10/7 vs. St. Maur
  • A Team wins 4-0
  • B Team ties 3-3
10/25 vs. KIST (A Team only)
  • A Team wins 6-2
10/28 vs. TIS (A/B Teams) and ASIJ (C Team)
  • A Team loses 4-1
  • B Team wins 6-0
  • C Team wins 4-2
11/4 at CAJ for A Team Tournament
  • A Team loses 2-1 against BST and wins 2-0 against ASIJ
11/4 at ASIJ (C Team only)
  • C Team loses 2-0 against ASIJ and wins 3-2 against St. Mary's
Apply to CAJ